Po dlouhé době jsme měli soju, ale co naplat, maso to prostě není. Obrázek sice nic moc, ale přesto to bylo moc dobré.
100 g sojového masa (plátky, kostky), základní marináda s 1 lžící hořčice, 2 lžíce oleje, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 100 g měkkého salámu, 2 lžíce hladké mouky, 500 ml vody, 1- 2 lžíce hořčice do omáčky, 2 - 4 sterilované okurky, 2 natvrdo uvařená vejce, mletý pepř, sůl
Základní marináda: 600 ml vody, 1 bujonová kostka, 1 lžíce oleje, 1 cibule, 3 - 4 stroužky česneku, mletý pepř, 1/2 lžičky soli
Sojové maso povaříme asi 15 minut v základní marinádě ochucené hořčicí. Odstavíme a necháme půl hodiny bobtnat. Sojové maso scedíme, necháme okapat a marinádu již dále nepoužíváme
Na oleji zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme na plátky nakrájený česnek, scezené sojové maso a osmahneme. Vmícháme na kostky nakrájený salám, zaprášíme moukou, znovu osmahneme a zalijeme 500 ml vody. Doplníme hořčicí, okurkami a zvolna vaříme 15 - 30 minut.
Sojové maso vyjmeme a omáčku rozmixujeme. Maso dáme zpět do omáčky, doplníme na plátky nakrájenými vejci, dochutíme nálevem z okurek, pepřem a osolíme. Podáváme s rýží nebo houskovými knedlíky.
Varianta II:
Na druhý den jsem jídlo ohřívala a přidala jsem tam 1 lžíci hořčice a asi 100 g mražené zeleniny, kterou jsem uvařila a přimíchala k soji.
Varianta II:
Na druhý den jsem jídlo ohřívala a přidala jsem tam 1 lžíci hořčice a asi 100 g mražené zeleniny, kterou jsem uvařila a přimíchala k soji.
Zdroj:
Velká domácí kuchařka
sojové maso mám ráda, věřím, že to byla dobrota. Doma bohužel soju neděláme, manžel sojové maso nesnáší a pro mě samotnou se mi to vařit nechce. Ale když jsme si ještě vařívaly s mamkou zdravější stravu, tak jsme občas dělaly špagety s boloňskou omáčkou - místo mletého masa sojové takové to na malinkaté kousíčky.
OdpovědětVymazat