středa 25. prosince 2013

Houbová vánoční polévka

Doufám, že jste včera strávili nádherný Štědrý den v kruhu těch, které máte rádi. Jakou jste měli večeři? Měli jste klasického smaženého kapra nebo jste si udělali něco netradičního? Třeba lososa. My jsme měli smaženého pangasa, rybu bez kosti už kvůli dětem a upřímně, moc se mi zatím nechce trávit večeři tím, že budu vybírat kosti z kapra. Na kapra přijde řada, ale až za pár let, kdy nebude hrozit, že se mi budou děti dusit rybími kostmi.

Bramborový salát dělám klasický, recept je součást rodinné tradice a nerada měním své zvyklosti. Naštěstí všem chutná a i když ho dělám rok co rok pořád stejný, pořád má jinou chuť a tím je vlastně neustále originální.

Letos jsem však dělala poprvé (poprvé celkově) houbovou polévku. Měla jsem docela obavu, protože houby moc nemusím, děti také ne, ale má se vyzkoušet skoro všechno. Recept jsem tentokrát objevila na internetu, kde se to houbovými polévkami jen hemžilo. Nakonec jsem si vybrala ten, který se mi nejvíce líbil.


300 g lesních hub, 2 hrsti celerových lístků, 2 lžíce másla, 2 lžíce mouky, 2 lžičky mleté papriky, 50 ml smetany, 1,5 litru vývaru, sůl, pepř

Pokud máme sušené houby, namočíme je minimálně na hodinu do studené vody, aby nabobtnaly. Pak je (i čerstvé) nakrájíme na malé či větší kousky.

V hrnci si rozpustíme máslo a na něm pak orestujeme houby. Po chvíli přisypeme mouku, promícháme a zalijeme studeným vývarem (můžeme použít i vodu, kde jsme nechali namáčet sušené houby). Polévku osolíme, opepříme, přisypeme papriku.

Promícháme a vaříme asi půl hodiny. Ke konci vaření přidáme nakrájené celerové, příp. petrželové lístky.

Polévku dochutíme a přilijeme smetanu.

Zdroj:


pátek 20. prosince 2013

Světlé sušenky nejen na Vánoce

K tmavým sušenkám přibyly i jejich světlé sestřičky - jsou pomerančové, ale nejsou tak chuťově výrazné jako ty hořké, přesto mi moc chutnají. Inspiraci jsem tentokrát našla na blogu Knižní přátelství, který je nejen o knihách, ale i o vaření.

Verunce moc děkuji za recept.


2 vejce, 115 g másla, 200 g krupicového cukru, 300 g hladké mouky, 1 lžička kypřícího prášku do pečiva, 1 lžička (nebo dle chuti) rumu nebo libovolného likéru, šťáva z pomeranče, 1 lžíce pomerančové kůry, moučkový cukr na obalení

Změklé máslo vyšleháme s cukrem, přidáme vejce. Přisypeme mouku s kypřícím práškem do pečiva a přilijeme likér a přidáme pomerančovou kůru i šťávu.

Vypracujeme těsto, které dáme do lednice vychladit. 

Po vychlazení tvoříme kuličky, které hned obalujeme v moučkovém cukru. Dáváme na plech ve větších rozestupech, v troubě nakynou.

Pečeme asi 12 minut při 180°C v předehřáté troubě.

Zdroj:

pondělí 16. prosince 2013

Kakaovo - pomerančové sušenky

Na tyhle krásné sušenky mě přivedla Maryna a protože její fotografie jsou nádherné, až se sbíhají sliny, rozhodla jsem se, že hitem letošních Vánoc budou popraskané sušenky. Na mě jsou až moc hořké, ale musím uznat, že kombinace kakaa a pomeranče je opravdu vynikající. Po upečení je povrch krásně křupavý a vnitřek je měkký, což je fantastické :-)

Rozpis je na 25 sušenek, ale dělala jsem z dvojnásobného množství, aby každý měl dostatek.

50 g hladké mouky, 25 g kakaa, 70 g moučkového cukru, 25 g změklého másla, 1 vejce, 3 lžičky pomerančové kůry,  ½ lžičky prášku do pečiva, 1 lžička pomerančového likéru nebo pomerančové šťávy, moučkový cukr na obalování

Pomeranč očistíme a nastrouháme na struhadle nadrobno. Přidáme mouku, kakao, cukr a  změklé máslo.

Promícháme a přidáme rozšlehané vejce, prášek do pečiva a nakonec pomerančovou šťávu nebo likér.

Vypracujeme těsto, které se bude hodně lepit, zabalíme do folie a dáme do lednice vychladit minimálně na dvě hodiny.

Potom těsto vytáhneme, rozdělíme na dvacet pět částí a z každého kousku uděláme kuličku, kterou obalíme v moučkovém cukru.

Dáme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě na 200°C asi 10 minut.

Zdroj:

čtvrtek 12. prosince 2013

Brandnooz Unboxing - vzorové boxy z Německa, listopad 2013

Dámy a pánové, je to tady. V jeden listopadový podvečer mi byl doručen ne jeden, ale dokonce dva Brandnooz boxy z Německa. Docela jsem se to pod tou váhou do čtvrtého patra pronesla, protože ten velký balík vážil přes osm a půl kila, tedy žádné tintítko.
První otevřená krabice obsahovala velmi zajímavé výrobky. Posuďte sami:

1. Černá čočka, zn. Müller´s Mühle, 500 g 
Přiznám se, že černou čočku jsem ještě nejedla. Ale hned následující den po obdržení balíčku jsem čočku uvařila a můžu říct, že se stane častějším návštěvníkem v domácnosti než obyčejná čočka. Vyznačuje se tím, že je drobnější než její příbuzné, nemusí se namáčet a doba vaření je krátká (asi 30 - 45 minut). Recept na Černou čočku od pana Cuketky najdete zde.

2. Schokolata Soft & Sweet, zn. Farmer´s Snack, 135 g
Tento balíček obsahoval směs kešu oříšků, mandlí, brusinek a mléčné čokolády. Balíček zmizel rychlostí blesku a tak trochu mi připomněl Vánoce. Jediná nevýhoda byla, že směsi bylo opravdu málo.

3. Milk Shake, zn. Chiefs, 330 ml
Ochucené mléko s malinovou příchutí a bez přidaného cukru mě opravdu chutnalo. Nebylo tak výrazně sladké jak některá česká ochucená mléka a to má u mě hodně velké plus.

4. Kleine Mahlzeit, zn. Erasco, 380 g
Již hotové jídlo v podobě polévky či guláše, které můžete ohřát a během tří minut je oběd naservírované. Nikdy moc velkým zastáncem kelímkových/konzervových jídel nebudu. Tohle nebylo špatné, zasytilo mě to, ale upřímně, jedla jsem lepší.

5. Směs lesních plodů s Açaí, zn. Pulmoll, 50 g
Mini cucavé bonbonky, které chutnaly celé rodině. Opět nejsou výrazně sladké, což vůbec nevadí. Jsou slazené Stevií a navíc obsahují vitamín C.

7. Africola, zn. Afri, 2 dl
Tento kolový nápoj neobsahuje cukr. Po ochutnání mi připadlo, že je to stejná chuť jako běžná cola, ale narozdíl od tohoto nápoje Africola neměla tu sladkou tečku.

8. Přírodní olivový olej extra, zn. Livio, 500 ml
Tímto olivovým olejem jsem byla velmi potěšena. Pochází z Itálie, má velmi příjemnou vůni, žlutou barvu a hustější konzistenci.

9. Gratinovaná omáčka na lasagne, zn. Thomy, 350 ml
Omáčka mi udělala velkou radost a já se rozhodla, že ji brzo vyzkouším. Omáčka měla oranžovou barvu a krémovou konzistenci a nebyla tak výrazná. Připravené lasagně měly velký úspěch.


Druhý box obsahoval výrobky na pečení a protože se blíží Vánoce, potěšilo mě to dvojnásob.

1. Mini Muffins, zn. Milka, 270 g 
Tato krabička mi udělala opravdu velkou radost. Obsahovala směs na muffiny, čokoládové čočky a šestnáct minikošíčků. Neváhala jsem a muffiny upekla. Zmizely rychlostí blesku a všichni se olizovali, protože muffinky byly opravdu vynikající.

2. Sanella, zn. Sanella, 500 g
Tento rostlinný tuk je univerzální, takže s ním můžete vařit i péct bez obav. Je bez konzervačních látek, je také lehce roztíratelný a měkký, takže tohle jsem ocenila, protože některé české tuky na pečení jsou velmi dlouho ztuhlé.

3. Sladidlo, zn. Nevella, 125 ml
S tekutým sladidlem nemám vůbec žádnou zkušenost, takže s největší pravděpodobností skončí jako cukr do čaje nebo do kávy. 10 kapek nahradí jednu čajovou lžičku cukru. Do kávy jsem si dala osm kapek a výsledek? Přesně tak, jak mám kávu ráda. :-)

4. Mouka, zn. Diamant, 1 kg
Mouku jsem spotřebovala na mikulášské perníčky a nějaký velký rozdíl mezi českou a německou nevidím. Možná přece jen ta německá je víc nadýchanější.

5. Likies, zn. Hans Freitag, 125 g
Tyto drobné máslové sušenky byly krásně křupavé a polomáčené v hořké čokoládě. Všem chutnaly. I když já mám raději čokoládu mléčnou.

6. Karamelový krém, zn. Lotus, 380 g
Tak o tomhle žádná. Krémy tohoto druhu máme všichni rádi jak už na pečivu k zakousnutí nebo třeba náplň do buchet či jen tak na lžičku. Lotus nikdy nezklame.

7. Cake-Creme, zn. Pickerd, 200 g
Děti milují růžovou a tento krém se jim moc líbil. A skončil v palačinkách jako náplň.

8. Barevné perličky, zn. Pickerd, 150 g
Barevné perličky skončily jako ozdoba v perníku. Nevýhoda byla, že barvily, ale jinak vytvořily zajímavý efekt.

9. Brusinky, zn. Kluth, 125 g
Brusinky mám moc ráda, takže mě v boxu velice potěšily. Navíc byly velké a krásně šťavnaté s kyselejší chutí. Část jich skončila v břiše a část v cukroví.

10. Šumivý sekt Mia, Muškát, 2 dl
Tento šumivý sekt mě oslnil. Byl sladký s ovocnou vůní a mně moc chutnal.

úterý 10. prosince 2013

Celerová pomazánka

Už jste ji jedli? Pokud ne, tak máte co napravovat. Já ji poprvé ochutnala po piloxingovém cvičení, kdy nám ji jako občerstvení nabídla naše cvičitelka Editka. Podruhé jsem ji ochutnala na mikulášském piloxingu a to už jsem si řekla, že ji opravdu musím vyzkoušet. Na internetu je hodně receptů, líší se množstvím přidaných ingrediencí. Já jsem si tak posbírala různé recepty, až vznikla tato pomazánka. A určitě ji budu dělat častěji a s různými obměnami.


1/4 celeru, 2 mrkve, 1 majonéza, 100 g šunkového salámu, 100 g tvrdého sýru, pepř, sůl, citronová šťáva

Zeleninu očistíme a najemno nastrouháme. Salám nakrájíme nadrobno a přidáme spolu se strouhaným sýrem k zeleninové směsi.

Přimícháme majonézu a dle chuti osolíme, opepříme a zakapeme citronovou šťávou.

pondělí 25. listopadu 2013

Mrkvový závin

Opět mám v lednici milion jablek, které spějí k tomu, aby se scvrkly do podoby, kterou už nikdo nebude jíst. Tudíž jsem řekla: "Bude závin". Vytáhla jsem svoji kuchařku, nalistovala příslušný recept a dala se do díla. A jaký že to je závin? Mrkvový. 

S těstem se pracuje velmi dobře, netrhá se, takže i ti, co se bojí takového těsta (jako např. já) se opravdu bát nemusí.

300 g polohrubé mouky, 250 g Hery, 1 prášek do pečiva, 120 g mrkve; jablka, skořicový cukr (nemusí být, mrkev a jalbka jsou sladká sama o sobě)

Heru pokojové teploty nakrájíme na menší kousky a smícháme je s moukou a práškem do pečiva. Přidáme očištěnou a jemně nakrájenou mrkev a vše zpracujeme v těsto. Pokud se těsto lepí, přidáme více mouky.

Těsto rozdělíme na několik dílů (2 - 3) a každý díl rozválíme. Poklademe nastrouhanými jablky, posypeme skořicovým cukrem. Zavineme a dáme do předem vyhřáté trouby na 180°C. Pečeme asi 30 minut, ale hlídáme, aby se nám závin nespálil.

Po vychladnutí pocukrujeme.

neděle 24. listopadu 2013

Černá čočka podle pana Cuketky

Poté, co jsem v prvním foodboxu z Německa objevila černou čočku, od slov k činu byl jen krůček. A hned druhý den jsem tuto drobnou čočku uvařila. Inspiraci jsem našla u pana Cuketky a jeho recept na úpravu čočky belugo mě opravdu hodně zaujal.

250 g černé čočky, 700 ml vývaru, 2 mrkve, 1 petržel, 2 malé cibule, 100 g slaniny, 1 lžíce másla, 1 lžíce medu, 1 bobkový list, sůl, pepř

Na másle osmahneme na kostičky nakrájenou slaninu. Poté, co začne chytat barvu, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, mrkev i petržel, lžíci medu a bobkový list. Necháme zvolna opékat.

Po chvíli přidáme obranou a propláchnutou čočku s trochou vývaru (pokud není po ruce vývar, použijeme i bujonovou kostku, v tomto případě to byla BIO bez glutamátu sodného, kterou si rozpustíme v horké vodě).

Plamen ztlumíme a pozvolna vaříme asi 40 minut, neustále přiléváme vývar tak, aby čočka nebyla na suchu, ale aby také neplavala.

Přihušťovat není potřeba, konzistence je akorát. Podáváme s chlebem a volským okem.
Zdroj: www.cuketka.cz

sobota 16. listopadu 2013

Kuřecí maso s mrkví, rajčaty a medem

Na stránkách Vařila myšička jsem objevila tento úžasný recept a musím se s vámi o něj podělit. Takže můj velký dík patří Kamile. Příprava jídla je velmi jednoduchá a v podstatě se o něj už nemusíte starat. Výsledkem bude velmi chutný pokrm a za sebe můžu říct, že tato kombinace je velmi lahodná.


Kuřecí maso, 3 mrkve, cherry rajčata, koření dle chuti (použila jsem sypký bujon), 2 lžíce medu, trošku vody na podlití, olivový olej 

Kuřecí maso osolíme a okořeníme. Vložíme do olejem vymazané formy a maso zakryjeme pokrájenými rajčátky a nakrájenou mrkví na kolečky. 

Podlijeme trošinkou vody a rovnoměrně zalijeme tekutým medem.

Přiklopíme a pečeme asi hodinu v předehřáté troubě na 180°C.

Zdroj: vařila myšička

středa 13. listopadu 2013

Foodboxy od Brandnooz

Do České republiky k nám přichází novinka v podobě testování potravinových produktů od firmy Brandnooz, které přijdou domů zdarma. Jejich cena je 199 Kč. Připadá mi to velmi přijatelné, protože hodnota balíčku je minimálně 330 Kč.


A kdo to je Brandnooz?
Brandnooz mezinárodní portál, který přináší pravidelné ochutnávky novinek na trhu potravin. Počet registrovaných členů (Noozies) přesahuje 100 000. Ti pravidelně každý měsíc objevují díky brandnooz boxu ty nejlepší novinky značkových potravin na trhu, ochutnané produkty hodnotí, komentují a doporučují navzájem na stránkách brandnooz.cz. Tímto Noozies společně vytváří důvěryhodný zdroj recenzí a inspirací pro všechny, kdo rádi objevují nové chutě. 

První krabička ke mně přijde z Německa, další už budou z naší republiky.

A jaké jsou výhody?
Vyzkouším novinky mezi prvními
Ušetřím minimálně 131 Kč
Můžu ochutnávat z pohodlí domova
Doručení boxu zdarma
Foodbox je také vhodný jako dárek

pondělí 11. listopadu 2013

Smetanová bábovka

Po dlouhé době mě zase přepadly chutě na sladké. Napadla mě bábovka, i když ji velmi nerada peču, protože nikdy dopředu nevím, jestli se mi povede nebo ne. Raději z bábovkového těsta udělám muffiny, tam mám jistotu, že se jednotlivé kousky snadno vyklopí. Nakonec bábovka dopadla dobře, po krátkém zápolení z formy vyklouzla.

Bábovka je ideálním doplňkem k rannímu kakau či odpolednímu čaji.


125 g Hery, 6 vajec, 1 hrnek krupicového cukru, 1 smetana ke šlehání, 3 hrnky polohrubé mouky, 1 kypřící prášek do pečiva, kůra z 1 citronu

Změklé máslo vyšleháme s cukrem, postupně vmícháme žloutka. Pak přilijeme smetanu, citronovou kůru a promícháme.

Z bílků ušleháme tuhý sníh a vmícháme jej do žloutkového základu spolu s moukou a kypřícím práškem do pečiva.

Těsto vylijeme do vymazané a hrubou moukou vysypané formy a pečeme v předehřáté troubě na 180°C asi hodinu, případně vpichem zjistíme, zda je bábovka upečená.

Zdroj: Skleničková kuchařka - Moučníky a sladkosti

čtvrtek 31. října 2013

90denní rozlišovací dieta, pohyb a změna postavy

Možná se divíte, kde se poděly recepty k této dietě? Je pravdou, že dietu už nedržím. Začala jsem ji držet v květnu 2012, kdy jsem vážila 86 kg. Po třech měsících jsem shodila 13 kg, což byl obrovský úspěch, ve který jsem nedoufala a v pokračovací fázi šla ještě tři kila dolů, tedy 16 kg celkem.

V roce 2012 jsem vypadala úplně jinak - po dvou porodech mi kromě kilogramů navíc zůstala i velká prsa, která se velmi těžko nosila a působila mi problémy s páteří a její časté bolesti. Proto jsem se rozhodla, že až přestanu kojit (tehdy byla mladší dcera ještě miminko), začnu se sebou něco dělat.

Takhle jsem vypadala v roce 2006 před prvním těhotenstvím. Už tehdy jsem věděla, že je něco špatně, ale ten krok zhubnout jsem neudělala, protože jsem neměla odvahu.

Po dětech jsem tedy začala s dietou a odtud byl už jen krůček k tomu, abych se odvážila a objednala se na plastickou chirurgii v Brně....

A než jsem se nadála, měla jsem o šestnáct kilo méně a o více jak polovinu menší ňadra. To vše se událo letos na začátku roku 2013 a JSEM PYŠNÁ NA SVÉ TĚLO.

Tato změna také přispěla k tomu, že jsem se začala více hýbat - nejdříve to byla salsa, která mě hodně bavila. Ta byla jen přes léto, ale nastartovala mě k tomu, že jsem začala hledat něco, co by mě vyhovovalo. A našla jsem - tím naprosto nej sportem je PILOXING.
Slyšeli jste už o něm? Pokud ne, tak Piloxing je kombinace PILatesu a bOXu - je to makačka a dřina, vždy propotím nejen tričko, ale i kalhoty, ale i pohyb funguje a já si svou váhu pořád udržuju na svých 70 kg. (no, přiznávám, někdy je to plus mínus jeden kilogram nahoře, ale po cvičení ten kilogram zase rychle vypotím :-) )

Proto, jestli držíte dietu (ať už tuto nebo nějakou jinou), je důležitý i aktivní pohyb, (i když jsem na začátku diety tvrdila, že ho nepotřebuju) protože je to příjemná relaxace a dobití energie.

A jak vlastně vypadám teď? Takhle:



středa 30. října 2013

Bretaňský koláč

Na hledání nějakého dobrého koláče jsem použila svoji kuchařku a objevila jsem tam tento moučník, který je ideální do podzimního počasí. Odkud recept mám, to už ale nepovím, nějak jsem zapomněla psát zdroj.


150 g polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, 100 g cukru, 125 g másla, 4 vejce, 4 jablka, rozinky a ořechy dle chuti

V míste si rozšleháme vejce a postupně přidáme mouku s práškem do pečiva, cukr, rozpuštěné a vychladlé máslo. Přidáme jablka, která jsem nakrájeli na kostky, rozinky a ořechy. Vše promícháme.

Těsto vložíme do dortové formy, kterou jsme vymazali máslem a vysypali hrubou moukou. 

Pečeme v předehřáté troubě asi hodinu na 180°C.

úterý 22. října 2013

Omáčka Zelený pepř s hrozny

Tak tahle omáčka měla říz - na obale by měli mít napsáno Jen pro chlapy nebo Pro otrlé. A o čem to mluvím? O omáčce Zelený pepř od firmy Spak. I přesto, že byla opravdu pálivá, chutnala dobře. Ale pozor, ať se vám nekouří z pusy!

1 omáčka Zelený pepř, 150 g uzeniny, 1 cibule, 3 stroužky česneku, hrst hroznů

Cibuli nakrájíme na proužky, česnek oloupeme a celý vhodíme společně s cibulí na pánev. Opékáme, až cibule zezlátne. Přidáme nakrájenou uzeninu a ještě chvíli opékáme. Nakonec přisypeme přepůlené hrozny.

Po chvíli přilijeme omáčku Zelený pepř a chvíli prohřejeme.

Podáváme s těstovinami.

Foodrecenze: Foodpanda.cz

Určitě se většině z vás mnohokrát stalo, že jste neměli chuť či náladu vařit - nestíhali jste, byli jste nemocní, případně jste měli úplně prázdnou ledničku a obchod byl zavřený. Co teď?


Pro takové případy v České republice vznikla nová rozvážková služba jídel Foodpanda

Foodpanda je organizace, která působí téměř po celém světě. Jen v Evropě je šest zemí, kde se Foodpanda realizuje.

Česká Foodpanda zatím poskytuje své služby pouze v Praze, ale v budoucnu se tato služba dostane i do dalších českých měst a pevně věřím, že se rozšíří i na Moravu a do Slezska.

A jak to vlastně funguje? Jednoduše. Vyberete si polohu, kde se nacházíte a po potvrzení se vám zobrazí seznam restaurací v dané lokalitě. Pokud vás zaujme některá z nabídnutých restaurací, klikněte na ni. Objeví se Menu - v této záložce najdete seznam jídle, které restaurace poskytuje a také nesmíme zapomenout na položku Recenze a Info, protože tam se návštěvník dozví potřebné údaje o restauraci.

Pokud vás nebaví vybírat si jídla podle restaurací, můžete zvolit druh kuchyně - a opět můžete vybírat z velkého množství mezinárodních kuchyní od americké, české, španělské až po thajská jídla.

Určitě stojí za to Foodpandu vyzkoušet!

úterý 15. října 2013

Mřížkový koláč

Při procházení receptů na facebooku jsem na stránkách Pečení je radost objevila tip na mřížkový koláč. Tak jsem pátrala dál a na Topreceptech jsem objevila tento recept. Výsledek mě mile překvapil - koláč se snědl ještě ten večer. Tři kousky jsem si ale odložila na druhý den a byly ještě lepší, když byly trochu uležený.


250 g hrubé mouky, 250 g polohrubé mouky, 200 g cukru, 100 g Hery, 250 ml mléka, 1 vejce, 1 prášek do pečiva, marmeláda. 

Heru necháme změknout a pak vymícháme s cukrem a vejcem. Střídavě přidáváme mouku a mléko, nakonec do poslední části mouky přidáme kypřící prášek do pečiva.

Čtvrtinu těsta dáme stranou a zbylé těsto rozetřeme na plech, který jsme vyložili pečícím papírem. Potřeme výraznou marmeládou.

Zbylou část těsta zahustíme moukou tak, aby šla vyválet. Tvoříme válečky na mřížky, ale fantazii se meze nekladou. Klidně můžeme těsto vyválet a radýlkem nakrájet pásky.

Dáme do vyhřáté trouby a pečeme dozlatova na 180°C.

pondělí 7. října 2013

Pomazánka z červené řepy a cizrny podle Maryny

Bez mučení se přiznám, že tohle byla opravdu pomazánka tak naturálního typu, až jsem se vyděsila a měla jsem strach, jestli to bude u nás někdo jíst! A jedli to a všichni chtěli ještě nášup. Recept na tuto výbornou pomazánku jsem objevila u Maryny. A od realizace pak už chyběl jenom krůček.


1 velká pečená červená řepa, 1 plechovka cizrny, 2 stroužky česneku, mletý kmín, sůl, pepř

Červenou řepu očistíme a položíme na alobal. Osolíme, přidáme bylinky (např. provensálské koření), zakápneme olivovým olejem. Pořádně řepu zabalíme do alobalu a dáme do předehřáté trouby. Pečeme asi 1,5 - 2 hodiny na 180°C.

Po vychladnutí řepu oloupeme a nakrájíme na malé kousky. Přidáme cizrnu bez nálevu a rozmixujeme dohladka. 

Do tohoto základu vmícháme rozetřený česnek, opepříme a osolíme dle chuti. 

Můžeme podávat se sýrem a nejlépe se hodí tmavé pečivo.

Inspirace

sobota 28. září 2013

Ananasový moučník alias Orgasmus

Kdo by o něm neslyšel, že? Tento název už je tak zprofanový, že si ho neumím představit pod jiným jménem. A co je na něm tak skvělého? Mám pocit, že úplně všechno.


1 konzerva ananasu, 1 hrnek krystalového cukru, 1 1/2 hrnku polohrubé mouky, 2 vejce, 1 prášek do pečiva
Krém: 2 pomazánková másla, 1/2 hrnku moučky, 1 vanilkový cukr, 1 vanilkový pudink v prášku


Ananasovou konzervu rozmixujeme i se šťávou, přidáme ostatní suroviny a pořádně promícháme. Nalijeme na plech, který jsme si vymazali olejem a vysypali hrubou moukou. Dáme péct do trouby vyhřáté na 180°C na 30 minut.

Po vychladnutí potřeme krémem, který jsme si připravili smícháním všech potřebných surovin.

Posypeme mletými ořechy a pokapeme čokoládou. Dáme do lednice vychladit.

neděle 8. září 2013

Zapečené palačinky s tvarohem a nutellou

Tento recept jsem objevila asi před rokem, kdy mě natolik zaujal, že jsem ho chtěla hned zkusit. Ale do toho přišla řada dalších receptů, které byly neodkladné. A teprve nyní se zapečené palačinky dočkaly své velké premiéry. 

Recept je jednoduchý, nic složitého, jen je náročný časově, takže pokud máte dvě hodinky času, jděte do toho.

Na palačinky: 500 g hladké mouky, 750 ml mléka, 250 ml vody, 125 ml oleje, 2 vejce, 3/4 lžičky soli, 3/4 lžičky prášku do pečiva
Na náplň: 2 tvarohy, 4 lžíce Nutelly, 4 lžíce drobně nakrájených mandarinek, cukr a mléko dle chuti a potřeby
Na zálivku: 2 zakysané smetany, 2 vejce, 1 vanilkový cukr
Na vymazání formy: máslo a strouhanka

Uvedené suroviny na palačinky smícháme dohromady, k dokonalé konzistenci použijeme ruční šlehač a palačinky usmažíme na oleji.

Tvaroh, Nutellu promícháme, podle potřeby dosladíme a zředíme/zahustíme mlékem. Nakonec přidáme nakrájené mandarinky. Touto směsí plníme palačinky.

Naplněné palačinky položíme do formy, kterou jsme vymazali máslem a vysypali strouhankou. Nejdříve jednu vrstvu palačinek přelijeme polovinou zálivky (smícháme zakysané smetany s vejci a cukrem). Na tuto zálivku dáme zbytek palačinek a opět přelijeme zakysanou smetanou.

Pečeme v předehřáté troubě na 180°C asi 30 - 35 minut.

Zdroj: www.toprecepty.cz

středa 4. září 2013

Pindruše podle Táni

U Táni z Čistinkiny varešky jsem objevila pindruše. Vypadají jako z kynutého těsta, ale pravdou je, že těsto je lístkové. Táňa použila povidla, ale u nás se povidla nejí, takže jsem použila domácí marmeládu. Sice nejsou tak krásně zlaté jako je má Táňa, ale to je proto, že mi marmeláda při pečení klesla na náplň a těsto se tak protrhlo. Teplotu jsem snížila, ale chce to vychytat.

Táňa má moc pěkný fotopostup, který mi pomohl k tomu, aby pindruše byly pěkně kulaté.


1 lístkové těsto, 250 g tvarohu, 50 g třtinového cukru, 1 lžíce dětské krupice,  1 vejce na potření, marmeláda/povidla, drobenka

Lístkové těsto si dáme na desku, kterou lehce pomoučníme a rozválíme do čtverce. Pak si těsto rozdělíme na díly přibližně o stejné velikosti. Na tyto dílky dáme 1 lžičku náplně, kterou si připravíme smícháním tvarohu, cukru a krupice.

Každý čtvereček přeložíme do kříže a okraje přitlačíme k sobě. Pak ho položíme hladkou stranou na pracovní desku, čouhající cíp přeložíme a opět přitlačíme. Nakonec k sobě přeložíme zbývající dva cípy a přitiskneme k sobě.

Koláček pak spojem položíme na plech. Vrškem od plastové láhve vytvoříme v každém koláčku jamku, do které dáme trošku (asi jednu necelou lžičku) marmelády nebo povidel a pořádně přitlačíme, aby náplň při pečení nevytekla.

Koláčky potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme drobenkou (3 lžíce hladké mouky, 3 lžíce moučkového cukru a lehce změklé máslo dle chuti).

Plech vložíme do vyhřáté trouby na 200°C a pečeme asi 20 minut dozlatova.


Zdroj:Čistinkina vareška

neděle 25. srpna 2013

Zeleninový salát s domácí zálivkou

Už dlouho jsem zde nepřidala recept na salát. Tak dnes to napravuji - jedná se salát, který můžete obměňovat dle libosti. Zálivka je domácí a od té doby, co jsem tento salát připravila, nedělám jinou.


2 pariky, 4 rajčata, 1 cibule, 2 mrkve, 1 okurka
Na zálivku: 120 ml oleje, 2 lžíce octa, 2 prolisované stroužky česneku, 1 lžička hořčice, 1 lžička krupicového cukru, 1 lžička soli, mletý pepř

Veškerou zeleninu očistíme a nakrájíme na malé kousky.

Zálivku si připravíme tak, že do uzavíratelné misky dáme všechny potřebené ingredience, misku dobře uzavřeme a protřepeme.

Zálivkou přelijeme zeleninu, promícháme a můžeme podávat.
Zdroj:  Apetit Saláty

pátek 16. srpna 2013

Kuřecí parmigiana

Po nedělním obědě čas od času zbudou řízky a následující den jsem líná škrabat brambory, tak k těmto řízkům si udělám těstoviny. Ale cítila jsem se vždycky jako barbar - smažené maso a těstoviny? To přece nejde dohromady! A vidíte. Jde to.

Trochu jsem si ulehčila práci a špagetovou omáčku jsem už koupila, stačilo jen postupovat podle návodu.


2 vejce, strouhanka na obalení, 4 kuřecí steaky, 500 g špagetové omáčky, 2 bochánky mozzarelly, 100 g strouhaného sýra

Kuřecí maso omyjeme a nejdříve ho obalíme v rozšlehaných vejcích a pak ve strouhance. Maso dáme na plech a dáme do trouby předehřáté na 180°C. Pečeme asi 40 minut nebo až je maso měkké.

Pak na maso nalijeme připravenou omáčku, posypeme mozzarellou nakrájenou na kostičky a strouhaným sýrem. Vložíme zpět do trouby a pečeme dalších 20 minut.
Zdroj: leták Billa

sobota 3. srpna 2013

Masové kousky v marinádě

V těchto velmi horkých dnech je nejlepší se kuchyni vyhnout a zdržovat se v ní co nejméně. Připravila jsem si pro vás recept, který je opravdu jednoduchý a velmi rychlý.

Základem je maso v marinádě, které se v této směsi nakládá nejméně den, ale pro lepší efektivitu a chuť je dobré maso v omáčce nechat i dva dny. Maso je pak krásně měkké a šťavnaté.

Veškeré ingredience, které uvádím, jsem použila podle oka. Sice tohle označení moc ráda nemám, ale každý má svoje vlastní chutě a může si do základu použít to, co má rád.


4 plátky vepřové krkovičky, 2 plátky kuřecích steaků, kečup/rajský protlak, hořčice, sojová omáčka, kari, sůl, pepř

Maso umyjeme a nakrájíme na menší kousky a dáme je do marinády, kterou si připravíme smícháním výše uvedených přísad. Maso pořádně promícháme, uzavřeme a dáme do lednice. Několikrát během dne maso opět promícháme, aby se všechny chutě řádně propojily.

Následující den (nebo až za dva dny) rozpálíme olej na pánvi a vše na ni vložíme. Opékáme, až je maso měkké. Klidně maso můžeme přiklopit pokličkou a dodusit doměkka.

sobota 27. července 2013

Penne s pestem a kuřecím masem

Tenhle rychlý recept jsem zahlédla v letáku. Sice moc ráda letákové recepty nemám, protože většinou výsledek nevypadá tak, jak je to vyfoceno v letáku. A i tento případ byl naprosto stejný. Nu což, nevadí. Chuťově to bylo opravdu moc dobré.


těstoviny penne, 2 lžíce másla, 2 lžíce olivového oleje, 4 plátky kuřecích prsou, 2 stroužky česneku, sůl, pepř, 2 smetany na vaření, 3 lžičky pesta Arabiata Alnatura, 100 g strouhaného sýra, petrželová nať

Rozehřejeme máslo a olej. Přidáme nakrájené kuřecí maso na kostky, prolisovaný česnek a opékáme, až je maso skoro hotové.

Snížíme teplotu a osolíme, opepříme. Přilijeme smetanu, přidáme pesto a strouhaný sýr.

Dusíme, až je maso úplně měkké. Podáváme s těstovinami. Můžeme ozdobit nasekanou petrželkou.

Zdroj:
leták Billa

pondělí 15. července 2013

Brambory zapečené se zeleninou

Francouzské brambory se připravují na různé způsoby a můžete do nich dát, co vás napadne. Já jsem moc neexperimentovala a řídila jsem se podle receptu.


800 g brambor vařených ve slupce, 2 mrkve, mix mražené/čerstvé zeleniny, 250 g měkkého salámu nebo klobásky, pepř, olej na vymazání formy, 1 stroužek česneku, 2 vejce, 1 smetana, špetka muškátového květu, petrželka, 100 g tvrdého sýra

Mrkev nakrájíme na kolečka nebo pásky a spolu s další zeleninou ji uvaříme ve slané vodě do poloměkka. Pak ji scedíme a necháme okapat.

Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme a nakrájíme na plátky. Pak je promícháme s okapanou zeleninou a nakrájeným měkkým salámem. Osolíme a opepříme. Vložíme do zapékací mísy, kterou jsme vymazali olejem nebo máslem smíchaným s prolisovaným česnekem.

Vejce rozšleháme a přilijeme smetanu, přidáme muškátový květ, nakrájenou petrželku a lehce osolíme. Směsí přelijeme brambory a dáme do předem vyhřáté trouby. Pečeme asi 30 minut na 180°C. Potom je posypeme nastrouhaným sýrem a zapečeme do zlatova. Na dopečení a pro zlatou barvu můžeme použít gril.

Zdroj:
kniha Velká domácí kuchařka

pátek 28. června 2013

Jahodový závin z lístkového těsta

Další várka jahod, která ležela dva dny v lednici a nikdo se po ní ani nepodíval. Tak skončily v závinu a zmizely rychlostí blesku. Tuhle kombinaci jsem ještě nedělala a za sebe můžu říct, že si ji musím poznačit. Recept jsem našla v nejnovějším vydání Knihovničky Recepty na téma Záviny.

1 balíček listového těsta, 1 lžíce másla, 100 g strouhanky, 100 g krupicového cukru, 1 vejce, jahody dle libosti, 1 vejce na potření

Na másle opražíme strouhanku a necháme ji vychladnout. Pak ji smícháme s cukrem a vejcem. Tuto náplň pak rozetřeme na vyválené listové těsto (měla jsi tři díly), okraje necháme volné a nakonec poklademe vrstvou jahod, které jsme nakrájeli na plátky. 

Těsto svineme do závinu, konce založíme. Potřeme rozšlehaným vejcem a dáme péct do trouby na 180°C na 30 minut dozlatova.

Zdroj:
časopis Knihovnička Recepty - Záviny 06/2013

neděle 23. června 2013

Kuřecí maso se zeleninou a brambory - All in One

V tomhle počasí vařit se rovná uhnat si úpal u plotny. A je jedno, jestli bydlíte v přízemí nebo pod střechou, což je můj případ. A tak, abych si ulehčila práci, dala jsem všechny ingredience na pánev a nechala všechno bublat tam. Za půl hodiny bylo hotovo. 


500 g kuřecího masa, 1 cibule, 3 stroužky česneku, mražená zelenina (čerstvá je samozřejmě lepší), koření dle libosti, kečup nebo protlak, voda na podlití

Cibuli a česnek oloupeme a nakrájíme na malé kousky, dáme na pánev s trochou oleje a podusíme doměkka. Pak přidáme kuřecí maso, které jme také nakrájeli nadrobno a opečeme. Okořeníme (např. paprika, kari koření, sušené bylinky....), přisypeme zeleninu, očištěné a nakrájené brambory a přilijeme vodu. Podusíme a po chvíli doplníme kečupem/protlakem. Necháme dusit, až jsou maso a brambory měkké.

čtvrtek 20. června 2013

Chřestová krémová polévka

U nás se konala chřestová premiéra. Už loni jsem si na chřest brousila zuby, ale nenašla jsem odvahu, až letos jsem ho zkusila. No ale asi to na našem jídelníčku moc často bývat nebude. Nevím, jak je to možné a jestli to tak má být, polévka mi přišla trochu nahořklá. Možná jsem udělala něco špatně. Ale když jsem pak polévku jedli s opečenou houskou, hořkost byla pryč.


500 g bílého chřestu,1 jarní cibulku i s natí, 1,5 l drůbežího vývaru, 50 g másla, 100 ml smetany, sůl, pepř, petrželka na ozdobu 

Chřest očistíme, odstraníme konce a nakrájíme na malé kousky. Na másle osmahneme jarní cibulku. Zalijeme vývarem a přivedeme k varu. Přidáme chřest a vaříme asi 20 minut doměkka.

Polévku rozmixujeme a přes síto propasírujeme. Dochutíme pepřem, dosolíme a přilijeme smetanu.

Dozdobíme petrželkou a opečenou nakrájenou houskou.

Zdroj:
www.srecepty.cz

pátek 14. června 2013

The Daring Cooks June 2013 Challenge - Meatballs Around The World

Červnovou výzvu pro nás připravily Shelley z blogu  C Mom Cook a Ruth z blogu The Crafts of Mommyhood. Vyzvaly nás, abychom uvařily masové kuličky. Můžeme použít oblíbený či tradiční recept.

Já jsem si vybrala recept, který mám nejradši a je osvědčený. Tentokrát jsem ale nezvolila tradiční tvar sekané, ale tvar kuliček, jak je uvedeno. A výsledek? Poté, co mi děti odmítly jíst sekanou v celku, kuličky měly mnohem větší úspěch a ještě vyžadovaly přídavek. No, chápete to?


600 g mletého masa, trochu mléka nebo vody na zvlhčení masa, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 1 lžíce hořčice, 1 mrkev, 1 vejce

Maso navlhčíme mlékem nebo vodou, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, prolisovaný česnek, přidáme hořčici a vejce. Mrkev nastrouháme nahrubo a přidáme ke směsi. Důkladně promícháme.

Tvoříme malé kuličky, které dáváme na pečící papír.

Pečeme 30 minut při 180°C nebo dozlatova.

neděle 2. června 2013

The Daring Bakers’ March, 2013 Challenge: HIDDEN VEGGIES!

Ano, vidíte správně. Jedná se o březnovou výzvu v Daring Bakers. Nu, co - říká se lépe pozdě, než nikdy. Výzvu připravila Ruth z blogu Makey-Cakey a vyzvala nás, abychom upekli zeleninu ve sladké variantě. Většina blogerek, které sleduji, použila mrkev, což je opravdu dobrá volba, ale mě napadlo, že by nebylo špatné zkusit červenou řepu v kombinaci s mákem. Vznikly tak řepánky, které jsou opravdu dobré a i těm, co řepu moc nemusí, by mohla tahle varianta chutnat.

Recept jsem našla na stránkách sRecepty. Ale využila jsem jen recept na náplň, recept na kynuté těsto jsem měla svoje. Možná bych příště ubrala ještě více cukru v náplni i v těstu, zdálo by se mi to moc sladké.

Přiznám se, opět zavládla lenost a místo bochánků jsem pak udělala závin s pořádnou porcí náplně.


Těsto: 250 g hladké mouky, 200 g hladké celozrnné mouky, 100 g cukru, špetka soli, 1 kostka droždí, 100 g rozpuštěného Hery, 1 vejce, 2 lžíce oleje,  250 ml vlažného mléka, 1 vejce na potření
Náplň: 300 g mletého máku, 2 červené řepy, 1 lžička skořice, 500 ml mléka, 150 g cukru krupice 

Nejprve si oloupeme řepu, nakrájíme na menší kousky a dáme vařit doměkka a necháme vychladnout. Vychladlé řepy pak nahrubo nastrouháme.

Na náplň si připravíme mletý mák, který uvaříme spolu s mlékem, skořicí a cukrem. Mícháme tak dlouho, až se mléko vypaří. Nakonec přidáme nastrouhané řepy. Krátce povaříme, odstraníme z plotny a  necháme vychladnout.

Z trochy vlažného mléka, 1 lžičky cukru moučky a droždí uděláme kvásek.

Ostatní suroviny si smícháme a až je kvásek vykynutý, přilijeme do směsi a necháme odpočinout. 

Pak si pomoučníme pracovní plochu a těsto si vyválíme. Můžeme dělat klasické bochánky nebo těsto rozválíme na velkou placku, kterou potřeme náplní a zarolujeme do závinu. Vše potřeme rozšlehaným vejcem.

Dáme do předehřáté trouby a pečeme asi 15 - 20 minut na 180°C.


Inspirace

sRecepty

pátek 31. května 2013

Krkovička pečená v celku na kmíně a česneku

Je tolik klasických receptů, které jsem ještě nedělala a o tolik se ochuzuji. Není nadto si upéct jednoduše maso bez nějakých marinád a koření.

vepřová krkovička vcelku s kostí, několik stroužků česneku, sůl, kmín, cibule,1 dl vody

Maso umyjeme, dáme do pekáče a pořádně osolíme. Posypeme kmínem, nakrájeným česnekem a obložíme cibulí, kterou nakrájíme na proužky. Podlijeme vodou, přiklopíme druhou polovinou pekáče a dáme do trouby vyhřáté na 200°C. Po půl hodině krkovičku polijeme výpekem, pokud je málo vody, přilijeme horkou vodu. Během pečení občas maso poléváme výpekem

Pečeme asi 1 - 1,5 hodiny, podle velikosti masa, ale čím déle se peče, tím je maso měkčí.

čtvrtek 30. května 2013

Rebarborový koláč s mascarpone

Rebarboru jsem ochutnala teprve vloni a hodně mě překvapila její kyselá chuť a pořád nevím, jestli ji mám konzumovat častěji nebo ne. Ale nicméně, když ji v obchodě slevnili o polovinu dolů, tak skončila ve vozíku. Ale na svoji příležitost si ještě musela počkat.

Recept jsem objevila v kalendáři na tento rok a mascarpone, které tam je, volalo po brzké spotřebě. Takže v koláči skončilo také.


3 vejce, 150 g třtinového cukru, 300 g plohrubé mouky, 1/2 lžičky prášku do pečiva, 60 g másla, 300 g rebarbory, případně i další ovoce, 1/2 lžičky skořice, 250 g mascarpone

Vejce vyšleháme s cukrem do pěny, přidáme mouku smíchanou s práškem do pečiva. Přilijeme rozpuštěné máslo a skořici.

Mascarpone do těsta vmícháme opatrně, nešleháme robotem, ale ručně, mohlo by se srazit.

Rebarboru očistíme a nakrájíme na malé kousky.

Koláčovou formu vymažeme olejem a vysypeme hrubou mouku, případně dáme jen pečící papír. Tři čtvrtiny těsta do formy vylijeme, přidáme nakrájenou rebarboru a na ni pak dáme zbytek těsta.

Vložíme do předehřáté trouby na 180°C a pečeme asi 35 minut.


Zdroj:
kalendář Sladké recepty 2013

pondělí 27. května 2013

The Daring Bakers' May, 2013 Challenge: SWEDISH PRINSESSTÅRTA!

Poslední výzvy odvážných pekařů jsem vynechávala z jednoho prostého důvodu: nechtělo se mi. Je to ostuda, ale lenost zvítězila nad chutí.

Tentokrát jsem si ale květnovou výzvu nenechala ujít. Připravila ji pro nás Korena z blogu Korena in the Kitchen a vyzvala nás, abychom upekli švédský dort Princezna. Receptu, který Korena uvedla, jsem se nedržela, ale pamatovala jsem si, že dort Princezna byl v časopise Apetit. 

Historie dortu Princezna sahá do roku 1930, kdy se poprvé objevil v kuchařce "Prinsessornas Kokbok". Původně se dort jmenoval "Grön tårta" - díky zelenému potažení. Většinou se dort skládá z piškotu, marmelády, šlehačky a marcipánu. Variace jsou ovšem povoleny. 

Recept na korpus jsem použila svůj oblíbený, který je vyzkoušený a mám s ním jenom dobré zkušenosti. Místo mandarinek jsem použila jahody (kdyby tak už byly čerstvé...). S marcipánem jsem se, jako vždy, nadřela, ale tentokrát se mi (a neberte to jako příliš velkou samochválu) opravdu povedl a za tu námahu to stálo. Možná to bylo tím, že jsem místo kukuřičního sirupu použila agávový sirup.

A rada na závěr: marcipán se moc nekamarádí se šlehačkou, protože marcipán v kontaktu se šlehačkou měkne, doporučuje se sníst ho co nejdříve.


Korpus (na formu 26 cm): 4 vejce, 240 g cukru moučka, 1 vanilkový cukr, 250 g hladké mouky, 1 prášek do pečiva, 150 ml oleje, 100 ml vroucí vody

Náplň: 900 ml smetany ke šlehání, 4 ztužovače šlehačky, 1 vanilkový cukr, cukr moučka dle potřeby a chuti, 1 konzerva jahod, 4 lžíce marmelády

Marcipán: 200 g cukru moučka, 200 g sušeného polotučného mléka, 3 zarovnané lžíce agávového sirupu, mandlové aroma

Korpus:
Bílka ušleháme s polovinou cukru do tuha. V jiné míse ušleháme žloutky s druhou polovinou cukru a vanilkovým cukrem, dokud není hmota hladká.

Potom přidáme za stálého míchání olej, horkou vodu, mouku s práškem do pečiva a nakonec ušlehaný sníh.

Pečeme na 180°C asi hodinu a necháme vychladnout.

Náplň:
Šlehačku ušleháme spolu se ztužovači šlehačky dotuha, přisypeme cukr dle chuti.

Marcipán:
Smícháme cukr se sušeným mlékem a přidáme sirup a mandlovou aroma. Namočíme si několikrát ruce do teplé vody a směs zpracováváme tak dlouho, dokud nám nevznikne marcipánová hmota. Marcipán vyválíme a přeneseme na dort, přebytečnou část odkrojíme.

Sestavení:
Vychladlý korpus rozkrojíme. Jednu část potřeme polovinou marmelády, přidáme 2 - 3 lžíce ušlehané smetany, na kterou poklademe okapané a rozkrájené jahody. Na to opět rovnoměrně rozetřeme šlehačku. Potřený plát přiklopíme druhou částí. Tuto část potřeme zbytkem marmelády a na dort navršíme zbývající šlehačku. 

Šlehačkovou náplň roztíráme do tvaru kupole a potřeme i boky dortu. Uhladíme a dáme do lednice vychladit.

Část marcipánu dáme stranou. Větší část obarvíme do zvolené barvy a rozválíme na potřebnou velikost. Pak marcipán přeneseme na vychlazený dort a uhladíme. Ze zbývajícího marcipánu vykrajujeme kytičky/holoubky, které na dort přilepíme tak, že si vykrájený vzor trochu navlhčíme vodou.






sobota 25. května 2013

3. ročník Moravia Food Festivalu

Rok se s rokem sešel a už potřetí Kroměříž pořádala Moravia Food Festival. Tento ročník se konal ve dnech 24. - 26. května v prostorách restaurace a hotelu Octárna v centru Kroměříže. Sjelo se sem osm restaurací z osmi měst, aby zde představily své kuchaře a jejich vybraná jídla. Oproti loňskému ročníku, kdy se soutěžilo o nejlepší koprovou omáčku, tentokrát se restauace snažily uvařit nejlepší omáčku rajskou.

Jako platidlo se používaly denáry, kdy 1 denár = 25 Kč. Se každou vstupenkou jsme obdrželi 10 denárů. Pokud návštěvník své denáry vyčerpal, mohl si je dokoupit, což jsme také provedli.

Vloni jsme byli na festivalu poprvé a bylo škaredě - bylo zima a pršelo. Tak jsem si říkala, že by to letos mohlo být o něco lepší. No, počasí bylo lepší - zima sice byla, ale nebylo to zas tak hrozné, ale naštěstí nepršelo.

A jaká byla naše volba degustačních jídel? Nabízím menší fotogalerii.

SAZOVICE U ZLÍNA - Restaurace na koupališti
Grilovaná chobotnoce provoněná bazalkou, salátek z mladého špenátu a pečených paprik, domácí focaccia s rozmarýnem (nakonec jen chléb)


Zvěřinové ragů s kořenovou zeleninou a restovanými žampiony, bramborové pyré s petrželkou

 
Krém sabayone s jahodami, rebarborou a domácím piškotem

Pirohy plněné jehněčí kýtou a Karlovarskými kopřivami na brynzové omáčce

Kuřecí prso provoněné švestkovým kouřem se švestkovou šťávou a špenátovými haluškami

Mátová palačinka s lesním ovocem a domácí makovou zmrzlinou

Konfitovaná loupaná plec z mladého býka s houbovým nákypem

Halušky s brynzů a opečenou slaninkou

Restované supreme z kukuřičného kuřete s pečenými piniovými oříšky na másle a kuskusem na medvědím česneku

Kroměříž je také výrobcem piva, které se jmenuje Maxmilian. Můžete si vybrat, jestli si dáte 11° nebo 13°.
 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tisk

Print Friendly and PDF