úterý 29. července 2014

Ovocný koláč se sněhovou čepicí

Dostala se mi do rukou novinka od Haliny Pawlowské Chuť do života, s podtitulem Rady a recepty, abyste nezabili sebe ani ostatní. Najdete zde krátké fejetony, které se týkají nejen životních rad, ale i jídla za různých situací. Na závěr každého fejetonu najdete tři až pět receptů, které určitě stojí za vyzkoušení. 

Já si vybrala recept Švestkový koláč se sněhovou čepicí. Dvě věci: švestky jsem neměla, ale místo nich jsem použila kompotované broskve a jahody, tohle byla maličkost. Druhá maličkost už byla větší. Dle receptu jsem měla těsto nalít na plech. ALE: z přichystaného těsta mi vznikla koule, kterou bych těžko na plech nalévala. Takže jsem přilila mléko a když už jsem tedy improvizovala, použila jsem víc vajec a část mouky jsem nahradila celozrnnou a část pískového cukru jsem nahradila třtinovým. 

A výsledek? Lepší moučník jsem nejedla.

600 g švestek (broskve, meruňky...), 150 g polohrubé mouky (část můžeme nahradit celozrnnou), 100 g másla, 4 žloutka, 1 prášek do pečiva, 1 vanilkový pudink v prášku, 100 g pískového cukru (část můžeme nahradit třtinovým cukrem), mléko na zředění, 1 vanilkový cukr, citronová kůra z 1 citronu, 4 bílky

Změklé máslo vyšleháme se žloutky a pískovým cukrem do pěny, přidáme citronovou kůru. Postupně vsypeme mouku smíchanou s pudinkem a práškem do pečiva. Pokud je těsto moc husté, zředíme dle potřeby mlékem. Ovoce nakrájíme na menší kousky a položíme na plech.

Plech vložíme do trouby, kterou jsme si vyhřáli na 180°C a pečeme asi 30 minut nebo do té doby, až je vpíchnutá špejle suchá. Upečený moučník necháme vychladnout.

Ušleháme si dotuha bílky. Postupně přidáme cukr. Ušlehaný sníh namažeme na upečený moučník a ještě vložíme do trouby, kterou jsme si rozpálili na 250°C, necháme pět minut běžet, pak troubu vypneme a dosušíme. Průběžně hlídáme.

3 komentáře:

 1. Takové dobroty taky můžu:-))))
  Ajka

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj :) Ráda bych tě pozvala k sobě na blog na právě zahájenou giveaway. Budu ráda, když se zůčastníš ! :) Corculum♥

  OdpovědětVymazat
 3. Vždycky jsem strašně měla ráda sněhovou pěnu na buchtách, mamka dělala s jablky a bylo to báječné! :)

  bezlepkovebrno.blogspot.com

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tisk

Print Friendly and PDF